Вбивство є одним із найтяжчих злочинів, що карається чинним законодавством України. Однак, не всі випадки смерті, що були спричинені діями правопорушників є навмисними, оскільки іноді внаслідок власної необережності або через легковажне ставлення до потенційних наслідків своєї поведінки особа не розраховує на вчинення вбивства. Саме такі випадки охоплює стаття 119 ККУ, яка передбачає настання відповідальності за вбивство через необережність.

Який склад злочину за ст. 119 ККУ?

Безпосереднім обʼєктом даного злочину виступає життя людини. Початком життя вважається процес фізіологічних пологів щодо народження дитини. Кінцевим моментом життя вважається настання фізіологічної смерті особи, коли внаслідок зупинки серця і через припинення постачання клітинам кисню відбувається процес розпаду клітин центральної нервової системи та відповідно смерть мозку.

Обʼєктивна сторона злочину характеризується вчиненням діяння, що спрямоване на посягання життя іншої людини, суспільно-небезпечними наслідками, які проявляються у вигляді смерті потерпілої особи та причинно-наслідковим звʼязком між діянням правопорушника та наслідками, які настали. Даний злочин має матеріальний склад, а тому вважається закінченим лише з моменту настання смерті потерпілої особи. Якщо злочин не був завершений, оскільки смерть особи не настала, то такі дії можуть бути кваліфіковані, наприклад як нанесення тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень (ст. 128 ККУ).

Субʼєктом злочину виступає фізична осудна особа, яка на момент вчинення кримінального правопорушення досягла 16 річного віку та є повністю дієздатною.

Субʼєктивна сторона злочину є найважливішою частиною у складі кримінального правопорушення, адже саме завдяки їй можливо відрізнити вбивство скоєне через необережність від умисного. Субʼєктивна сторона визначається необережною формою вини у вигляді злочинної самовпевненості або недбалості. При цьому вид необережної форми вини на кваліфікацію діяння особи за ст. 119 ККУ не впливає.

Під злочинною самовпевненістю варто розуміти те, що особа (правопорушник) передбачає можливість настання смерті іншої людини внаслідок вчинення свого діяння, оскільки існує реальна загроза для потерпілої особи, однак через власну самовпевненість легковажно розраховує на те, що її смерть не настане. Саме легковажний розрахунок та надмірна впевненість злочинця в ненастанні смерті потерпілого і слугують головними ознаками злочинної самовпевненості.

До прикладу, особа перебуває за кермом транспортного засобу, перевищує швидкість у житловій зоні, бачить пішохода, який переходить повільно дорогу, проте є впевненою в тому, що вона встигне загальмувати. Однак, не встигає та скоює наїзд на пішохода, внаслідок чого останній помирає. Тобто водій автомобіля усвідомлює відповідний ризик настання смерті для потерпілої особи, проте твердо вірить, що повністю контролює ситуацію.

Під злочинною недбалістю слід розуміти те, що особа (правопорушник) не передбачає можливість настання смерті іншої людини через вчинення свого діяння, хоча повинна і могла її передбачити, якби діяла більш обачливо або відповідно до своїх обовʼязків.

До прикладу, в лікувальному закладі охорони здоров'я медична сестра залишила відкритим флакон із сильнодіючим препаратом (знеболюючим) у палаті. Пацієнт випадково випив його і помер. Медична сестра не усвідомлювала, що її дії можуть призвести до такої трагедії (смерті потерпілої особи), однак за своїми службовими обовʼязками повинна була це передбачити.

Таким чином, злочинна самовпевненість та недбалість, на перший погляд, є схоже поняттями, однак на практиці вони мають дуже зовсім різні характеристики.

Якщо вас звинувачують у вчиненні вбивства через необережність, то за таких обставин варто обовʼязково звертатися за допомогою до юристів з адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”, оскільки кваліфікований юридичний захист у таких справах є критично важливим, бо навіть ненавмисне спричинення смерті потерпілій особі може каратися позбавленням волі. Наші адвокати детально проаналізують матеріали кримінального провадження, виявлять слабкі місця в обвинуваченні клієнта компанії та використають законні механізми для його захисту, що на практиці призведе до отримання бажаного результату у вигляді закриття справи. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!