Крайня необхідність є юридичним терміном, який охоплює обставини, що виключають кримінальну протиправність діяння особи та означає ситуацію, коли особа захищаючи себе або інших осіб від протиправного та небезпечного посягання завдає своїми діями шкоди злочинцеві. На перший погляд, крайня необхідність досить схожа на застосування необхідної оборони, однак кримінальний кодекс України розрізняє ці два поняття між собою, оскільки між ними наявна доволі суттєва різниця. А тому у цій інформаційній статті ми поговоримо про те, коли крайня необхідність буде виключати кримінальну протиправність діяння особи та які існують її відмінності від необхідної оборони.

Крайня необхідність: поняття та умови за яких її застосування вважається правомірними діями

Кримінальний кодекс України у ст. 39 зазначає, що не вважається кримінальним правопорушенням заподіяння шкоди, що було здійснене у стані крайньої необхідності, тобто з метою усунення безпосередньої небезпеки, що загрожувала самій особі чи охоронюваним нормативно-правовими актами правам цієї людини або інших громадян, а також інтересам державним чи суспільним, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами та якщо не було перевищено допустимих меж при застосуванні крайньої необхідності.

Отже, головними ознаками застосування крайньої необхідності є:

  • існує безпосередня небезпека особі або іншим громадянам;
  • небезпека є наявною та дійсною, тобто такою що завдає шкоди особам або іншим обʼєктам;
  • небезпека не може бути відвернена іншим чином у даній обстановці як через заподіяння відповідної шкоди;
  • при ліквідації небезпеки особа не перевищила допустимі межі для застосування крайньої необхідності.

Лише за наявності вищезазначених ознак крайня необхідність буде виключати кримінальну протиправність діяння особи.

Крайня необхідність та необхідна оборона - в чому полягає відмінність?

  • При необхідній обороні суспільну небезпеку як правило своїми діями створюють саме фізичні особи (злочинці), а при крайній необхідності небезпека може створюватися різними способами - діяння громадян, стихійні лиха, поведінка тварин тощо;
  • В стані необхідної оборони шкода спричиняється обовʼязково фізичній особі, що вчинила злочинне діяння, а при крайній необхідності шкода завдається непричетним до події третім особам або майну;
  • Заподіяння шкоди третім особам або майну в стані крайньої необхідності є правомірними діями лише тоді, якщо це був єдиний механізм для відвернення безпосередньої небезпеки. А при необхідній обороні така умова для її застосування відсутня;
  • Якщо при крайній необхідності шкода, що заподіяна повинна бути значно меншою, ніж відвернута, то при необхідній обороні навпаки. Це означає, що шкода може бути значно більшою, ніж та що загрожувала безпосередньо особі;
  • Особа, що заподіяла шкоду в стані крайньої необхідності не звільняється від цивільно-правової відповідальності за завдані збитки потерпілому громадянину. Проте, закон дозволяє, що на розсуд судового органу влади та при врахуванні всіх подій за яких було завдано шкоди, цей обовʼязок може бути перекладений частково або повністю на особу, в інтересах якої ця шкода і була заподіяна.

Крім цього, варто зазначити, що як при крайній необхідності, так і при необхідній обороні особа не буде підлягати кримінальній відповідальності, якщо через наявне сильне душевне хвилювання вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди.

Зверніть увагу! В кримінальному праві також розрізняють передчасну та несвоєчасну крайню необхідність. Передчасна крайня необхідність вважається такою, у випадку коли шкода була завдана до того, як об'єктивно виник стан крайньої необхідності. Несвоєчасна крайня необхідність вважається такою, у випадку коли шкода була завдана після того, як стан крайньої необхідності уже минув. А тому за вчинення цих двох видів крайньої необхідності особа буде нести кримінальну відповідальність на загальних засадах, що передбачаються чинним законодавством України.

Якщо правоохоронні органи зазначають, що ви перевищили межі крайньої необхідності, то в такому випадку вам обовʼязково необхідне отримання кваліфікованої правової допомоги від юристів з кримінального права із адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Ми маємо багаторічний та практичний досвід роботи у галузі кримінального права, а тому цілком розуміємо яким чином потрібно будувати ефективну стратегію захисту інтересів та прав наших клієнтів. А тому при зверненні ви можете бути впевнені, що отримаєте лише професійну юридичну допомогу.