Розглядаючи мовні явища, неможливо оминути тавтологію. Варто зазначити, що тавтологія це те джерело в якому можна знайти багато чого цікавого. Часто цей термін називають «зайвим повторенням», але процес використання тавтології являється набагато глибшим й має багато граней.
Тавтологію ніколи не стане зайвим розглянути з різних ракурсів, щоб дізнатися, що це означає. Дослівно це означає «сказати те саме» і колись це вважалося помилкою у письмі, недоліком. Але з часом сприйняття почало змінюватися.
- Коли йдеться про риторику, то у цій сфері буде вважатися недоліком. Адже таким чином порушується принцип економії мови;
- Проте тавтологія не завжди приймається за помилку, може навіть бути корисною, якщо використовувати свідоме, з метою висловлюватися з певним аспектом, змусити людей звернути увагу на конкретне слово;
- У сфері літератури тавтологія також здатна відігравати важливу роль. Інколи стається так, що письменники навмисно користуються повтореннями, щоб створити певний ритм, підкреслити емоційну складову тексту.
Іншими словами потрібно правильно використовувати тавтологію і тоді вона принесе користь у текст, а не навпаки.
Яким чином вийде не повторюватися?
Збираючись уникати тавтології, важливо встановити баланс між ясним висловлюванням, виразністю. Існують певні поради, які дозволяють уникати повторів у мові:
- Регулярно перевіряти текст, після того, як написали. Краще це зробити кілька разів, залишити написане не певний час, потім переглянути заново;
- Розширювати словниковий запас. Адже чим більше у вашому розпорядженні буде синонімів та виразів, тим простіше стане уникати тавтології;
- Інколи допомагає конкретизація. Тавтологія може виникати через те, що використовуються загальні вирази. Конкретизуючи власну думку, вийде уникати повторів;
- Корисним стане наявність зворотного зв'язку. Можна попросити переглянути текст, що написали. Сторонній спостерігач здатен помітити те, що ви могли пропустити.
Правила досить прості, але вони дієві. Головне поставитися до цього питання відповідальне, не поспішати. Тоді тавтологій стане набагато менше, а текст не втратить власного значення та важливості.
В умовах повсякденності тавтологія здатна зустрічатися частіше, ніж здається на перший погляд. Можемо використовувати, не замислюючись про це, не помічаючи. Тобто, це настільки природньо для нас, що не сприймається якщо щось таке, що може стати неправильним.
Для чого потрібна тавтологія у повсякденній мові?
Тавтологія у повсякденній мові має певні особливості. Наприклад, може підкреслюватися сенс сказаного. Таким же чином створюється певний ритм, забезпечується плавність висловлювання. Ще варто зазначити, що існують тавтологічні вирази мають таке поширення, що використовуються на автоматичному рівні. Людина, що так говорить, навіть не замислюється про логічність.
Використовуючи тавтологію у потрібній кількості й правильно, є всі можливості зробити текст більш цікавим і насиченим.