• Головна
  • Легенда про козака Тараса та дівчину Котлуй
10:19, 16 грудня 2021 р.
Надійне джерело

Легенда про козака Тараса та дівчину Котлуй

Легенда про козака Тараса та дівчину Котлуй

Мабуть кожен із жителів нашого міста хоча б раз, а задумувався: «Чому саме Тараща?», «Звідки походження назви міста?». У відповідь часто можна було почути, що склалось все з російських слів «та» і «роща» або ж від слова «таращить». Є і інші версії, але хотілося б зупинитись саме на легенді про рідне містечко, яка була записана у древньому літописі. Ось і сама легенда:

«У зеленім урочищі, поблизу широкої і повноводної ріки на високім пагорбі стояв курінь козака Тараса – рибалки і мисливця. То був парубок моторний і на всі руки мастак. Доводилось йому захищати свій край від ворогів. Бо за липовим лісом у широкім степу владарював злий хан, який якось вирішив узяти собі за наложницю із сусіднього племені дівчину по імені Котлуй. Але дівчина від старого осоружного хана вирвалась і втекла: лисицею перебігла степ, куницею перестрибнула липовий гай, на лебідку перекинулась і перепливла широкуріку. Вийшла із води, стрепенула крильцями та й стала красною дівицею.

Тоді отам і уздрів її козакТарас. Полюбились вони і стали вдвохжити і поживати. І народився у них хлопчик, якого також назвали Тарасом.

Легенда про козака Тараса та дівчину Котлуй, фото-1

Якось молода мати з п’ятирічним хлопчиком подалась на річку прати білизну. Ось тоді беззахиснихпобачив їх злий хан.

Познущався він над молодицею і втопив її у річці, а хлопця забрав у полон. Тим часом повернувся козакіз полювання, побачив, що сталось нещастя, і кинувся за ханом у погоню.

І догнав він поганця і визволив сина із неволі, а самого хана скинув у прірву.

Тарасик скоро виріс і став справжнім козаком. А коли батько помер, то його іменем назвав утворене селище – Таращею, а річку іменем матері – Котлуй.»

Звичайно, легенду не можна вважати правдивою історією справжнього заснування Таращі, але знати її як народну пам’ятку фольклору, мабуть, не завадить кожному, адже це наше культурне надбання. А право, яку версію щодо назви міста визнавати справжньою, залишається за кожним жителем нашого чудового краю!

Анастасія Ганнич

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тараща #легенда #казка #Котлуй #Тарас #козак #04566
live comments feed...