09:24, 15 листопада 2021 р.
Фінансовий лізинг в Україні: якими є нові перспективи дешевого кредитування
В третьому кварталі банківський сектор продемонстрував найвищі за десять років темпи зростання корпоративних й іпотечних кредитів та рекордні прибутки. В Нацбанку зазначають, вагомим чинником цього була Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%».
Станом на 11 листопада 2021 року з виконання Державної програми «Доступна іпотека 7%» уповноважені банки уклали 1059 кредитних договорів на загальну суму 916,73 млн грн як на первинному – 24,42%, так і вторинному – 75,58% ринках.
Про це повідомляє Мінфін. У відомстві також зазначають на перспективах розвитку програми, яка буде спрямована на фінансування малого та середнього бізнесу в Україні. Заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції, Голова Ради Фонду розвитку підприємництва Юрій Драганчук розповів про нові можливості для мікро, малого та середнього підприємництва (ММСП) запровадженню державної програми фінансового лізингу у рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%».
Ми вирішили висвітлити розвиток державних програм «Доступна іпотека 7%» та «Доступні кредити 5-7-9%», а також нові перспективи щодо розвитку фінансового лізингу в рамках програми, про що нижче в наших матеріалах.
Розвиток програми «Доступна іпотека 7%»
Загалом до уповноважених банків надійшло 1505 заявок на участь у програмі на загальну суму 1314,18 млн грн, з яких 24,9% становить первинний ринок і 75,1% – вторинний.
Відтак приріст за тиждень становить: +3% – кількості кредитів та +3% – суми кредитів; +3% – кількості заявок та +3% – суми заявок. У Програмі долучено 23 регіони, у тому числі м. Київ, йдеться у повідомленні Мінфіну (рис. 1).
Варто зазначити, для залучення більшої кількості учасників у державних програмах «Доступна іпотека 7%» та «Доступні кредити 5-7-9%» Мінфін розробив постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 та від 24 січня 2020 р. № 29», яка була прийнята на засіданні Уряду 21 жовтня 2021 року.
Зокрема, скасовано вікові обмеження до нерухомого майна (крім об’єктів нерухомості в обласних центрах із чисельністю населення понад 1 млн, що мають бути прийняті в експлуатацію або реконструйовані не раніше ніж протягом десяти років) та збільшено ліміт можливого перевищення площі предмета іпотеки з 20% – до 40% від нормативної площі, яка сплачується позичальником самостійно.
До програми «Доступна іпотека 7%» наразі долучилися 19 уповноважених банків. Банки, що які кредитують в рамках держпрограми, продовжують удосконалювати власні процедури іпотечного кредитування згідно з оновленими умовами Програми, розробляють інформаційні матеріали для потенційних позичальників, проводять навчання персоналу тощо.
Реалізація програми «Доступні кредити 5-7-9%»
Завдячуючи реалізації програми «Доступні кредити 5-7-9%» обсяг кредитування малого бізнесу станом на 01 липня поточного року зріс на 30% проти показників минулого року, що є найкращою динамікою за останні вісім років, зазначають у Мінфіні.
Відсоткові ставки за кредитами мікро, малих та середніх підприємств (ММСП) у національній валюті за перший рік впровадження програми істотно скоротились: з 20,7% річних торік на початок лютого при старті програми – до 12,2% річних на початок лютого 2021 року. А станом на завершення третього кварталу 2021 року відсоткові ставки за кредитами ММСП коливались в межах 13% річних згідно з даними грошово-кредитної статистики Нацбанку.
Варто зазначити, рівень проблемної заборгованості за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» станом на 01 липня 2021 року попри карантинні обмеження становить лише 0,46%, оскільки програма сприяла посиленню фінансової дисципліни ММСП. Відтак вдалось не лише зберегти рівень, а й посилити позитивну динаміку скорочення рівня непрацюючих кредитів по банківській системі України, який станом на 01 липня 2021 року зменшився до 37,2% згідно з даними Нацбанку. Нагадаємо, частка непрацюючих кредитів за третій квартал знизилася на 3.9 в. п. (до 33.3%) через найбільші у 2021 році обсяги списання непрацюючих активів за квартал та прискорення кредитування. Водночас частка непрацюючих кредитів у приватних та іноземних банках (крім банків РФ) у III кварталі знизилася до 8.8% на кінець звітного кварталу.
Наразі в рамках держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» працюють 39 уповноважених банків вже видали майже 27 тис. кредитів на суму близько 70 млрд гривень.
В Мінфіні зазначають, неабияку роль програма «Доступні кредити 5-7-9%» відіграла в умовах коронакризи, дозволивши зберегти та захистити тисячі мікро та малих підприємців від фінансових потрясінь та збитків в умовах пандемії.
Запровадження держпрограми фінансового лізингу у рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%
Нещодавно Уряд затвердив Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва за договорами фінансового лізингу, йдеться в повідомленні Мінфіну.
Відповідний Порядок окреслює механізм кредитування в рамках державної підтримки мікро- малих та середніх підприємств (ММСП) шляхом часткової компенсації фактичних витрат на сплату базової винагороди за договорами фінансового лізингу до рівня 5 або 7, або 9 відсотків річних. Цей інструмент успішно використовується розвинутими економіками й без нього важко уявити повноцінний розвиток малого бізнесу, а відтак Мінфін зацікавлений в повноцінному його запровадженні, йдеться у повідомленні.
У порівнянні з класичним банківським кредитуванням лізингова форма фінансування має істотні переваги — відсутність необхідності забезпечення кредиту заставою. Також перевагою є невеликий розмір власного внеску ММСП у порівнянні з банківським кредитуванням, оскільки власником предмету лізингу (кредитом у вигляді майна) залишається лізингова компанія.
З огляду суттєві переваги лізингу, зазначена форма кредитних відносин також є найбільш популярною серед мікропідприємців, оскільки дозволяє швидко та без необхідності внесення забезпечення отримати предмет цільового фінансування (лізингу) – транспортні засоби, с/г техніку, інше обладнання, яке так необхідне у господарській діяльності майже кожного підприємця.
Важливість розширення програми «Доступні кредити 5-7-9%» фінансовим лізингом також зумовлена тим, що проявилося певне викривлення конкурентної боротьби за клієнтів між лізинговими фінансовими компаніями та банками, які завдяки участі у відповідній програмі можуть запропонувати значно вигідніші умови фінансування інвестиційних проєктів.
В підсумку слід зазначити, включення лізингу до програми «Доступні кредити 5-7-9%» не призведе до суттєвих, додаткових витрат держбюджету, оскільки йдеться про фактичну альтернативу банківським кредитам у вигляді фінансового лізингу. Але завдяки цьому, держава створить рівні умови участі у своїй програмі для всіх основних гравців фінансового та банківського ринків, зазначають в Мінфіні.
Окрім того, включення лізингу до державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» дозволить істотно розширити питому вагу інвестиційної компоненти даної держпрограми, сприяючи зростанню капітальних інвестицій в економіку України.
Джерело: https://ua.news/ua/fynansovyj-lyzyng-v-ukrayne-kakovy-novye-perspektyvy-deshevogo-kredytovanyya/
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
live comments feed...