• Головна
  • Світ у 5G: Як новий стандарт зв’язку визначає майбутнє України
15:42, 18 жовтня 2021 р.

Світ у 5G: Як новий стандарт зв’язку визначає майбутнє України

Світ у 5G: Як новий стандарт зв’язку визначає майбутнє України

 Для проведення дзвінка оператор на станції буквально з’єднував абонентів "дротом". Почути співрозмовника на відстані здавалося справжнім дивом. Знадобилися десятиліття, щоб доступ до телефону отримали всі.

Сьогодні обертів набирає 5G. У світі мереж нового покоління вже 160, з яких 97 працюють на обладнанні Ericsson. Кількість користувачів при цьому зростає значно швидше, ніж це відбувалося навіть з 4G. Вже до кінця року абонентів 5G буде близько 580 мільйонів.

Головна причина швидкого розповсюдження технології — тотальна цифровізація. І якщо 120 років тому доступ до телефону був потрібен лише деяким людям, від поширення 5G залежить розвиток всього суспільства.

Як 5G змінює бізнес

Видобувна промисловість, товарні й пасажирські перевезення, медицина, комунальні послуги — технології 5G знаходять застосування ледь не в усіх галузях економіки. Стабільне та захищене з’єднання з мінімальною затримкою дозволяє реалізовувати до цього неможливі проєкти у сфері автоматизації, робототехніки тощо.

Важливо розуміти, що 5G — це не лише технологія мобільного зв’язку, а радше платформа для інноваційних рішень і послуг, які в першу чергу призначені для промислових споживачів, великих компаній з унікальними потребами.

Надсучасний завод Factory 56, на якому концерн Daimler планує виробляти флагманські моделі Mercedes, працюватиме майже повністю автоматизовано на базі власної 5G мережі. В єдину екосистему на підприємстві об’єднані кілька сотень автономних транспортних систем, програми та навіть окремі інструменти.

У Швеції ми також запустили проєкт приватної 5G-мережі разом з провідною гірничодобувною компанією Boliden. Серед іншого вона дозволяє працівникам дистанційно керувати машинами для видобутку на найнебезпечніших ділянках, підвищувати автономність процесів.

У випадку з Boliden це дозволило перебудувати виробництво для щорічної економії у 2,5 млн євро тільки на одній копальні Айтік. Водночас скоротилися і викиди вуглецю.

В умовах пандемії та четвертої промислової революції шляхи використання 5G постійно розширюються. Автоматизація, інтернет речей, цифрові двійники підприємств або навіть цілих міст — все це лише початок шляху.

Для чого 5G в Україні

Та поки межі використання 5G лише окреслюються, технологія може вже зараз якісно покращити роботу багатьох галузей в Україні.

Як і в Швеції, на українських шахтах існує потреба в розгортанні високошвидкісних мереж. Це не лише дозволить зробити роботу безпечнішою, але й дасть змогу налагодити системи моніторингу обладнання, впровадити нові технологічні процеси та отримати доступ до раніше недоступних ділянок.

Україна — одна з провідних країн аграрного сектору, другий найбільший експортер зерна у світі. 5G дозволить українським фермерам в реальному часі здійснювати дистанційний моніторинг стану ґрунтів або ж відстежувати здоров’я тварин, приймаючи відповідні рішення. Для цього одночасно аналізуються сотні параметрів, будується прогнозна аналітика, впроваджуються системи штучного інтелекту. Збір і обробка даних може реалізовуватися саме на базі 5G. Як результат — зростання виробництва при скороченні необхідних витрат.

Водночас швидкий та стабільний зв’язок потрібен і звичайним споживачам. Україна, як і решта світу, проходить через коронакризу. Ми бачимо наслідки цього — дистанційна робота, поштовх розвитку цифрових технологій, електронної комерції. Все більше сфер нашого життя напряму залежать від стабільності та швидкості мереж, які сьогодні активно переформатуються для забезпечення зв’язку у найвіддаленіших регіонах.

Отже, розвиток 5G створює нішу для нових технологічних компаній. Інтернет речей та Індустрія 4.0 — це основа майбутньої економіки. І розбудова відповідної інфраструктури в Україні стане запорукою залучення інвестицій, розвитку бізнесу та покращення якості життя всього суспільства.

Крок у майбутнє

Україна послідовно втілює ініціативи з діджиталізації. Цифрові документи використовуються на рівні з паперовими, в застосунку "Дія" можна отримати доступ до цілого ряду послуг. Школи й університети впроваджують нові моделі дистанційного навчання. До кінця 2024 року держава обіцяє, що 95% населення матиме доступ до 4G.

Все ж це прогрес останніх років — у випадку з 4G Україні довелося наздоганяти втрачений час. В сусідній Польщі ця технологія з’явилася на 8 років раніше і вже давно стала масовою.

Сучасна економіка не може працювати без інтернету. Ми провели спільне дослідження з Лондонським Imperial College і визначили кореляцію — на кожні 10% збільшення проникнення інтернету припадає майже 1% зростання ВВП.

Щоб не залишитися в аутсайдерах, Україна має впроваджувати та користуватися перевагами технології 5G вже сьогодні. І кроки до цього має робити як бізнес, так і держава.

Гарний приклад — Південна Корея. Згідно з прогнозом, що був зроблений у листопаді 2020 року, темпи зростання економіки Південної Кореї за підсумками 2021 року становитимуть 3%, а в 2022 році — 2,5%. Зростання пов'язане з розвитком нових технологій в країні, при цьому, на думку президента Південної Кореї Мун Чже Іна, найбільший внесок дають технології 5G. Мережі зв'язку п'ятого покоління стануть основою для розвитку всіх галузей, тому до 2022 року держава і приватний бізнес інвестують у створення національного покриття більше 26,7 млрд доларів.

Уже зараз Корея домоглася вражаючих результатів в частині розвитку інфраструктури зв'язку нового покоління: близько 20% всіх абонентів і 48% всього трафіку обслуговується в мережах 5G. Регулятор і держава підтримують розвиток нових індустрій через виділення значних обсягів нового частотного спектра в середніх діапазонах, таких як 3.5 ГГц, а також за допомогою реалізації державної програми "5G + стратегія 2020", в рамках якої вживають різного роду регуляторних та фіскальних заходів з підтримки та стимулювання розбудови цифрової держави.

Україні ще належить обрати власний шлях та визначити цілі розвитку 5G. Я певен, що відкритий діалог уряду з усіма учасниками ринку дозволить визначити оптимальну модель переходу на якісно новий стандарт комунікацій. Це стане важливим кроком для побудови сучасної цифрової держави.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#5G #зв'язок #Інтернет #04566
live comments feed...