• Головна
 • Булінг атакує: як батьки і вчителі можуть допомогти дітям, з яких знущаються у школі
15:00, 3 вересня 2021 р.

Булінг атакує: як батьки і вчителі можуть допомогти дітям, з яких знущаються у школі

Булінг атакує: як батьки і вчителі можуть допомогти дітям, з яких знущаються у школі
Фото з особистого архіву Ігоря Огданського

Фото з особистого архіву Ігоря Огданського

Практичний психолог радить, як поводитися батькам і вчителям, аби попередити і протидіяти систематичному знущанню і цькуванню дітей у школах
Зміст
 1. Що таке булінг, хто бере в ньому участь, чим він відрізняється від звичайних шкільних конфліктів чи знущань
 2. Наскільки поширений булінг в українських школах, серед яких вікових груп і соціальних категорій найчастіше зустрічається (старші чи молодші учні, хлопчики чи дівчатка, багаті-бідні, діти з особливими потребами, інші категорії)
 3. У чому причини знущань і як обирають жертв булінгу
 4. Як поводитися вчителям і батькам, якщо діти скаржаться на булінг
 5. Як зрозуміти, що з дитиною щось не так, якщо вона не розповідає батькам про свої проблеми
 6. Що має знати дитина про булінг, як навчити її давати відсіч булінгу
 7. Чи є в школах прояви булінгу щодо вчителів, як можна з цим боротися
 8. Які наслідки булінгу для майбутнього розвитку дитини, на що слід звернути увагу, якщо дитина стала жертвою булінгу

Про те, що таке булінг, чому він виникає і як йому протидіяти, спеціально для Парламент.ua розповів Ігор Огданський – психолог-практик, який працює з конфліктами в педагогічному середовищі та проблемами залежної поведінки, надає психологічну допомогу сім'ям і вчителям.

Що таке булінг, хто бере в ньому участь, чим він відрізняється від звичайних шкільних конфліктів чи знущань

Булінг – це різновид насилля (психологічного, фізичного, економічного, сексуального), який проявляється в цькуванні однієї особи (чи декількох осіб) іншою (чи іншими). Іншими словами, булінг – це цькування і знущання. Від звичайних конфліктів у школі він відрізняється саме тим, що має постійний  характер і негативні наслідки не лише для безпосередніх учасників, але й для класу, колективу, спільноти, де це стається, і школи загалом.

У булінгу є кілька сторін, насамперед булер (той, хто знущається), мішень, над якою знущаються і середовище або активні і пасивні спостерігачі за булінгом, серед яких можуть бути прихильники як булера, так і його мішені, а також ті, хто уникають ставати  на чиюсь сторону. При аналізі булінгу потрібно детально вивчати і середовище, в якому він виникає.

Булінг може проявлятися у вигляді фізичного насильства (бійки, примус, нищення речей), морального (образи, погрози та приниження, висміювання,  виключення з колективу) і навіть сексуального (будь-які натяки,  жарти сексуального характеру, лайка, небажані доторки, спроби зґвалтування).

Наскільки поширений булінг в українських школах, серед яких вікових груп і соціальних категорій найчастіше зустрічається (старші чи молодші учні, хлопчики чи дівчатка, багаті-бідні, діти з особливими потребами, інші категорії)

За статистикою ЮНІСЕФ, булінг стає вже звичним явищем в наших школах. Опитування, яке проводили волонтери організації показали, що 35,5% школярів зізналися, що були булерами, а 37,9% - жертвами булінгу.

Відповідно до дослідження ЮНІСЕФ:

 • 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу;
 • 24% дітей стали жертвами булінгу;
 • 48% дітей нікому не розповідали про випадки булінгу;
 • 44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, бо їм було страшно за себе;
 • більшість дітей булять за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як інші діти.

Найчастіше як булерами, так і жертвами стають діти з родин, які погано забезпечені матеріально. Щодо статевої ознаки, то про булінг заявляють приблизно однакова кількість хлопців і дівчат.

У чому причини знущань і як обирають жертв булінгу

Причин булінгу є кілька. Як правило дитина стає булером, якщо, по-перше, має психологічну схильність до насильства. По-друге – якщо хоче добитися авторитету в колективі шляхом приниження інших. По-третє – якщо дитина сама є жертвою насилля в сім`ї, у колі друзів, у дворі, наприклад, або ж у школі.

Як булер обирає свою мішень? Ключовим моментом тут є те, що жертва має бути не така, як усі. Ознака може бути будь-яка: колір волосся, манера одягатися, дитина прийшла з іншої школи, фізична вада. Будь-що, чого немає в інших у цьому ж колективі. Інший випадок, коли учня булять вчителі за погане навчання, поведінку,  або у зв'язку з наявністю особистої неприязні, а діти це бачать і приєднуються.

Як поводитися вчителям і батькам, якщо діти скаржаться на булінг

Найперше, булінг треба припинити.  Далі необхідне залучення батьків, вчителів, психологів, соціальних служб, а за потреби правоохоронців.

Іноді вчителі чи батьки йдуть "легким" шляхом, забирають дитину-жертву до іншого класу або школи, але це часто не розв'язує проблему, адже мішенню чи булером тут же може стати інша дитина.

Які наслідки булінгу для майбутнього розвитку дитини, на що слід звернути увагу, якщо дитина стала жертвою булінгу

Наслідки булінгу можуть бути найрізноманітнішими – неврози, депресії, стресові стани, які тягнуть за собою і порушення фізичного здоров`я. Після булінгу, в окремих випадках, потрібна  психологічна допомога або навіть лікування.

Якщо булінг подолали, але дитині все одно некомфортно вчитися у цій школі, краще перевести її до іншого навчального закладу. Варто також відвідати спеціальні тренінги, працювати над подоланням страху в дитини, вчити її захищати свої права і майно.

Фото з особистого архіву Ігоря Огданського

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Психолог #булінг #допомога дітям #школа #04566
live comments feed...